Czy opłaca się hydrofobizacja betonu?

Czy opłaca się hydrofobizacja betonu?

Wilgoć to jeden z czynników środowiskowych, które niekorzystnie wpływają na beton. Beton jest bardzo odpornym, wytrzymałym i trwałym materiałem. Niezbędne są jednak pewne działania zabezpieczające, żeby betonowa powierzchnia na długi czas pozostała w wspaniałym stanie. Działania zabezpieczające powinny także obejmować ochronę przed wilgocią. Narażenie na wilgoć jest niszczycielskie. Kiedy stawia się coś z betonu, to ma to być trwałe i jak najlepiej spełniać swoją funkcję. Zniszczeniom więc należy przeciwdziałać. Temu ma służyć hydrofobizacja betonu, czyli pokrycie betonu powłoką chroniącą przed wsiąkaniem w niego wody.

Taka powłoka jest jakby izolacją pomiędzy betonową powierzchnią a wodą. Wykonanie powłoki hydrofobowej się opłaca, z tym że należy to zrobić porządnie. Chociaż będzie to pewien wydatek, to zaoszczędzi się potem na działaniach renowacyjnych, bo nie będą konieczne. Poza tym zawsze lepiej zapobiegać zniszczeniom, niż im potem zaradzać. Nie stosuje się tej metody na powierzchniach, które będą się znajdować pod poziomem wody. Są różne środki, które można wybrać, by pokryć budowlę powłoką chroniącą przed wilgocią. Wyboru preparatu do wykonania izolacji wodochronnej powinien dokonać specjalista. Nie chodzi tylko o skuteczność. Niektóre preparaty mogą wchodzić w reakcje chemiczne z otoczeniem danej powierzchni.

Należy też mieć rozeznanie, czy preparaty, które zostały zastosowane na danej budowli nie wejdą w negatywne oddziaływanie ze środkami, które mają posłużyć do zapewnienia ochrony przed wodą. Ważne jest więc nie tylko otoczenie budynku, ale i to, co już stosowano na nim. Stworzenie powłoki hydrofobowej jest nie tylko zyskowne, ale wręcz konieczne. Jeśli stawia się budowlę, to nie po to, by zawilgotniała i niszczyła się. Ochrona przed wilgocią zawsze jest potrzebna. Zawsze się opłaca, o ile tylko zostanie stworzona dobrze. Dlatego warto takie działania zlecać specjalistom.

Drewniane półki w pokoju
Drewno ma swój niezwykły urok. Jest materiałem naturalnym, cudownie pachnie a także wygląda, ...
Ciśnieniomierz i jego rola w domu
Wraz z rozrostem technologi, dużo narzędzi medycznych ale i nie tylko możemy kupić za coraz niższe c...
Siatkówka
Sukcesy polskich męskich i żeńskich reprezentacji siatkarskich na arenie międzynarodowej sprawiły, ż...
Załamani kinomaniacy
Osoby lubiące wypady do kina bardzo często przekonują się, że przestało się to jakkolwiek opłacać. N...